آموزش قدم به قدم اورکلاک کارت گرافیک (افزایش قدرت کارت گرافیک) – بخش دوم

بخش اول از توضیحات مربوط به اورکلاک را به توضیحات قسمت های مختلف کارت گرافیک اختصاص دادیم و امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعاتی مختصر و مفید را در رابطه با کارت های گرافیک در اختیار شما قرار دهیم.

حال نوبت می رسد تا به صورت کاملا عملی و قدم به قدم، آموزش اورکلاک کارت گرافیک را یاد بگیریم و از آن استفاده کنیم.

اما اورکلاک چیست؟

اورکلاک به معنای افزایش فرکانس برخی از پارامتر های کارت گرافیک به وسیله ی نرم افزار های مخصوص که از حالت استاندارد و کارخانه ای که برای آن مشخص شده است، می باشد و بسته به ساخت و مدل هر کارت گرافیکی، می تواند عملکرد خود را نشان دهد.

چه بخش هایی از کارت گرافیک را می توان اورکلاک کرد؟

Core Clock و Memory Clock، بخش هایی هستند که می توان آنها را افزایش داد. در کارت های گرافیک شرکت انویدیا نیز می توان پارامتری با نام Shader یا واحد های سایه زن را تغییر داد. البته باید توجه داشت که این پارامتر با ضریب مشخصی که برابر با 2.12 می باشد، نسبت به فرکانس هسته افزایش پیدا می کند که در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد.

پیش از اورکلاک

نکاتی هست که باید پیش از اورکلاک توجه داشت. در درجه ی اول سعی کنید موقع اورکلاک کردن کارت گرافیک، از جدیدترین درایور کارت گرافیک خود که توسط Nvidia و AMD عرضه می شود، استفاده نمایید.

موضوع دیگر، نیاز شما به چند نرم افزار مختلف است. نرم افزار های زیادی برای اورکلاک کردن وجود دارند که از معروفترین آنها می توان به AMD OverDrive، EVGA PrecisionX و MSI AfterBurner که ما به شما نرم افزار MSI AfterBurner را پیشنهاد می کنیم.

همچنین برای تست پایداری کارت گرافیک، به نرم افزارهای مرتبط نیاز داریم که باز هم پیشنهاد ما، نرم افزار شرکت MSI با نام Kombustor می باشد. البته این نرم افزار در کنار تست پایداری، یک امتیاز به کارت گرافیک نیز می دهد که می تواند نشان دهد قدرت کارت گرافیک افزایش پیدا کرده است. نرم افزار GPU-Z نیز برای مشاهده ی دقیق مشخصات کارت گرافیک مورد نیاز است.

همچنین توجه داشته باشید که هدف ما از اورکلاک، رکورد زدن نیست و تنها می خواهیم توان کارت گرافیک را افزایش دهیم. به همین دلیل، به بخش هایی همچون افزایش ولتاژ و … کاری نداریم.

می رسیم به آموزش قدم به قدم اورکلاک کارت گرافیک

خب در این آموزش، ما یک کارت گرافیک AMD Radeon HD 6790 XFX 1GB GDDR5 را اورکلاک می کنیم. در ادامه دلیل این کار را نیز بیان خواهیم کرد…

 ویندوزی که ما اورکلاک را بر روی آن انجام می دهیم، ویندوز 8.1 و از نوع 64 بیتی می باشد. همچنین درایور مورد استفاده، درایور 14.4 می باشد چرا که بسیار پایدار بوده (البته ما پیشنهاد میکنیم درایور جدید 14.9 را دانلود نمایید)

ابتدا نرم افزار GPU-Z را جهت مشاهده ی مشخصات فنی این کارت گرافیک اجرا می کنیم.

 

همانطور که مشاهده می کنید فرکانس هسته که با نام GPU Clock و در قسمت پایین مشخص شده است، 840 مگاهرتز می باشد که مقدار پیش فرض آن است. همچنین میزان سرعت حافظه یا Memory Speed که پس از GPU Clock نوشته شده است، 1050 مگاهرتز می باشد.

حال می خواهیم این کارت گرافیک را اورکلاک کنیم. پیش از اورکلاک کردن، باید به 3 قسمت دیگر توجه کنید، قسمت هایی که نشان می دهد قدرت پردازشی کارت گرافیک افزایش یافته است. این قسمت ها Bandwidth, Pixel Filtrate, Texture Filtrate می باشند.

یک نکته ی بسیار مهم وجود دارد و آن ترتیب اورکلاک کردن است. همیشه برای اورکلاک، ابتدا کلاک هسته یا فرکانس هسته را اورکلاک می کنیم چرا که ناپایداری بیشتری را به همراه می آورد. پس از آن به سراغ Memory Speed می رویم چرا که این پارامتر، ناپایداری کمتری را به همراه خود دارد و همچنین تاثیر کمتری در قدرت پردازشی کارت گرافیک دارد. همچنین افزایش فرکانس ها در مقیاس های 10 تا 15 مگاهرتز انجام می شود.

در رابطه با ناپایداری کارت گرافیک نیز، ناپایداری در نرم افزار Kombustor به صورت دانه های ریز، رشته های ریز یا هر اتفاق غیر طبیعی دیگری که آرتیفکت نام دارند، مشاهده می شود که می توانید نمونه های آن را در تصاویر زیر مشاهده نمایید.

پس به هنگام اورکلاک باید به دقت مشاهده کرد که هیچ نا پایداری ای مشاهده نشود. همچنین باید دمای کارت را نیز در نظر داشت تا بالاتر از 80 درجه نرود.

حال اورکلاک را با نرم افزار AfterBurner شروع می کنیم. توجه داشته باشید که به خاطر طولانی نشدن مطلب، از قرار دادن تصاویر مرحله به مرجله خودداری کرده و نتیجه ی نهایی را قرار می دهیم.

  1. در ابتدا یک تست پایداری با نرم افزار Kombustor از کارت گرافیک می گیریم تا علاوه بر مشاهده ی محیط کلی نرم افزار، امتیاز کارت گرافیک خود را مشاهده کنیم تا بتوانیم آن را پس از اورکلاک، مقایسه کنیم. تنظمیات را به صورت پیش فرض قرار داده و گزینه ی Preset را بر روی 720 قرار دهید.

 حال بر روی Start Benchmark کلیک کنید تا تست شروع شود. امتیاز کارت گرافیک ما 1656 شد.

  1. حال نرم افزار AfterBurner را اجرا می کنیم و شروع به اورکلاک کارت گرافیک می کنیم. همانطور که مشاهده می کنید مقادیر Core Clock و Memory Clock به صورت پیش فرض مشخص شده اند.
  2. حال شروع می کنیم در اندازه های 10 تا 15 مگاهرتز، مقدار Core Clock را افزایش می دهیم و پس از هر بار انجام این کار، به مدت 10 دقیقه تست پایداری را با نرم افزار MSI Kombustor اجرا می کنیم. با همان شرایط و همان تنظمیات، اما این بار بر روی گزینه ی Start Stress Test کلیک کنید.
  3. پس از اینکه هیچ آرتیفکت یا ناپایداری ای را مشاهده نکردید (تصاویر بالا)، به کار خود ادامه دهید. مقدار Core Clock را مجددا افزایش دهید و این بار پس از افزایش 10 مگاهرتز، 20 دقیقه تست پایداری انجام دهید.
  4. این کار را تا جایی ادامه دهید که بتوانید آرتیفکت ها یا ناپایداری ها را مشاهده نمایید. پس از اینکه آرتیفکت مشاهده شد، 5 گاهرتز فرکانس را پایین آورید و به مدت 30 دقیقه تست پایداری انجام دهید تا بهترین فرکانس به دست بیاید.

پیوسته دما را با خود نرم افزار افتربرنر مشاهده و دنبال کنید تا بالاتر از 80 نرود!

  1. حال نوبت به Memory Clock می رسد. این کار را نیز دقیقا همانند Core Clock انجام دهید تا به بهترین میزان و فرکانس که پایدار است دست پیدا کنید.

نتیجه گیری نهایی

ما توانستیم فرکانس هسته را از 840 تا 890 و سرعت حافظه را از 1050 تا 1140 افزایش دهیم و هیچ ناپایداری یا آرتیفکتی را مشاهده نکردیم. امتیاز کارت ما در این شرایط در نرم افزار Kombustor از 1656 به 1745 افزایش پیدا کرد و فریم در ثانیه (FPS) نیز از 27 به 30 افزایش پیدا کرد. همچنین دمای کارت از 77 درجه نیز فراتر نرفت.

در تصویر زیر نیز می توانید مشخات فعلی کارت گرافیک را بعد از اورکلاک کردن، مشاهده نمایید.

به وضوح مشخص است که میزان Bandwidth, Pixel Filtrate, Texture Filtrate افزایش پیدا کرده است! افزایش بسیار زیاد Bandwith به علت افزایش زیادی Memory Speed می باشد.

اما چرا ما این کارت را انتخاب کردیم؟

دلیل این کار، این بود که کارت که ما در اختیار داشتیم مدل رفرنس بود، یعنی مدلی که محدودیت ها بسیار زیادی دارد و اصلا مناسب اورکلاک نیست. به همین دلیل ما نتوانستیم Core Clock را که اصلی ترین مقیاس برای افزایش توان پردازشی کارت گرافیک می باشد، بیشتر کنیم چون دما بالاتر می رفت.

مدل غیر رفرنس این کارت، دارای 2 فن می باشد و توانایی خنک سازی بسیار بالایی دارد، کارت 6790 نیز توانایی زیادی در اورکلاک شدن دارد اما به علت اینکه کارت ما رفرنس بود، نتوانستیم آن را چندان اورکلاک کنیم.

البته باید این نکته را ذکر کنیم که نویسنده ی این مطلب و وب سایت منتشر کننده ی آن، هیچ مسئولیتی در قبال به وجود آمدن مشکل برای کارت گرافیک را نمی پذیرد.

امیدوارم این آموزش بتواند شما را در جهت اورکلاک کارت خود و افزایش کارایی سیستم، به ویژه به هنگام بازی کردن، یاری نماید.

وب سایت تکنولوژی نیوز/

, , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست